Изисквания на ЗОП:
- възлагането на обществената поръчка на друго лице би довело до нарушаване на изключителни права, включително на права на интелектуална собственост;
- не съществува достатъчно добра алтернатива или заместител и отсъствието на конкуренция не се дължи на изкуствено стесняване на параметрите на поръчката.
Представени от възложителя мотиви и доказателства:
В Агенцията по обществени поръчки е представено Решение № БНБ-106286 от 21.11.2016 г. на главния секретар на Българска народна банка (БНБ) (упълномощен със Заповед № БНБ-43219/25.04.2016 г. на Управителя на БНБ), в което са изложени мотиви за откриване на процедура на договаряне по чл. 79, ал. 1, т. 3, б. „в“ от ЗОП.
В подкрепа на изложените от възложителя мотиви са изпратени следните копия на документи:
- Общи условия на Суифт на английски език и в превод на български. Те са съществена част от договора сключен мужду БНБ и Суифт. Същия е подписан в електронен вариант, като общите условия се приемат преди подписването му. От т. 7 на същите е видно, че всички права (включително собственост, права на собственост, права върху бази данни и всякакви други права върху интелектуална собственост) по отношение на Суифт продукти и услуги са и остават собственост единствено и изключително на Суифт;
- Декларация издадена през м. август 2016 г. и подписана от представляващия дружеството. От нея е видно, че продуктите на Суифт са лицензирани и всички авторски права по тях са запазени за компанията. По тази причина, абонаментната поддръжка на продуктите и услугите може да се получат само от Суифт и няма друга фирма, която би могла да ги предостави;
- шест бр. документи на английски език, без приложен превод на български език.
Според поле V.2) на решението за откриване на процедурата и представената покана, за участие в договарянето е поканено дружеството „Суифт“ Белгия.
В поле IV.7) на решението е посочено, че прогнозната стойност на поръчката, без да включва ДДС, е 1 500 000 лв.
Изводи:
С настоящата процедура на договаряне без предварително обявление се цели възлагането на абонаментно обслужване на Суифт продукти и услуги, които са описани в мотивите на възложителя. Съгласно чл. 3, ал. 1, т. 1 от Закона за авторското право и сродните му права, компютърните програми са обект на авторско право. Предвид това може да се приеме, че само лицето, притежаващо авторски и/или изключителни права върху програмните продукти, може да реализира възлаганите дейности. Това условие е доказано с представените от възложителя декларация от лице представляващо дружеството и общи условия за ползване на услуги и продукти на Суифт. От тях става ясно, че описаните в мотивите продукти са лицензирани продукти на Суифт и всички авторски права по тях са запазени. Поради това абонаментната поддръжка на продуктите и услугите може да бъде осъществена единствено и само от Суифт.
Законосъобразното прилагане на избраното правно основание е свързано и с условието да не съществува достатъчно добра алтернатива или заместител и отсъствието на конкуренция да не се дължи на изкуствено стесняване на параметрите на поръчката (чл. 79, ал. 2 от ЗОП). Съгласно приложените общи условия, неразделна част от електронно подписаните договори може да се наложи извода, че поканеното в договарянето лице е единственият възможен изпълнител на услугата, предмет на поръчката, и че отсъствието на конкуренция не се дължи на изкуствено стесняване на параметрите й.
Правомерното прилагане на чл. 79, ал. 1, т. 3, б. „в“ от ЗОП е обвързано и с условието правата, които служат като основание възложителят да игнорира общия ред за възлагане, да са възникнали законосъобразно. Предвид факта, че договорите за придобиване на продуктите на Суифт не са представени (твърди се, че договорите между БНБ и SWIFT са сключени в електронна форма и подписани с електронен подпис), не става ясно на какво основание, кога и за какъв срок са сключени.
Предвид изложеното, считаме че избраното правно основание не е безспорно доказано. |