ОДОБРЯВАМ:  
  Миглена Павлова
изпълнителен директор на АОП
СТАНОВИЩЕ*
за осъществен предварителен контрол

по чл. 19, ал. 2, т. 24 от ЗОП
РАЗДЕЛ I
ВЪЗЛОЖИТЕЛ
Официално наименование Средно училище "Найден Геров" , гр. Пловдив
Адрес гр. Пловдив 4006, ул. КЕМЕРА № 27
Партиден номер в РОП 2271
 
РАЗДЕЛ II
ПРОЦЕДУРА
Уникален номер в РОП 02271-2014-0001
Основание за откриване чл. 90 ал. 1, т. 3 от ЗОП
Обект на поръчката Доставки
Предмет: Предмет:Доставка на учебници и учебни помагала за безвъзмездно ползване от децата в подготвителна група и учениците от І до VІІ клас,учащи в СОУ"Найден Геров" гр.Пловдив за учебна 2014/2015 година,разделена в три обособени позиции: Обособена позиция №1:Учебници и учебни помагала,издадени от издателство "Просвета София АД съгласно приложение №1 в профила на купувача с обобщена индикативна стойност 10 150.19 лв. Обособена позиция № 2: Учебници и учебни помагала,издадени от издателство "Булвест 2000"ООД и ИК"Анубис"ООД,съгласно приложение №1 в профила на купувача с обобщена индикативна стойност 74 676.44 лв.; Обособена позиция № 3:Учебници и учебни помагала ,издадени от издателство "Бит и техника"ООД,съгласно приложение №1 в профила на купувача с обобщена индикативна стойност 4 449.95 лв.
 
РАЗДЕЛ III
СТАНОВИЩЕ
След извършен преглед на изпратените материали във връзка с откриването на процедура на договаряне без обявление се установи следното:
 
Правно основание – чл. 90, ал. 1, т. 3 от ЗОП
Посоченото от възложителя правно основание се прилага, когато възлагането на обществената поръчка на друго лице би довело до нарушаване на:
- авторски или други права на интелектуална собственост;
- или на изключителни права, придобити по силата на закон или на административен акт.
 
Фактическа обстановка и доказателства
В Агенцията по обществени поръчки е представено Решение № 1 от 17.04.2014 г. на директора на СОУ „Найден Геров”, гр. Пловдив за откриване на процедура на договаряне без обявление.
В мотивите за избор на процедура се посочва, че възлагането на поръчката на друго лице би довело до нарушаване на авторски или други права на интелектуалната собственост, както и на изключителни права, придобити по силата на закон или на административен акт. Допълва се, че учебниците и учебните помагала са обект на авторското право по смисъла на чл. 3, ал. 2, т. 3 от Закона за авторското право и сродните му права (ЗАПСП).
Твърди се, че при избора на процедура са взети предвид следните документи:
- Заповед № РД 09-320 от 04.03.2014 г. на министъра на образованието и науката за одобряване на учебни помагала;
- График на дейностите за осигуряване на учебниците и учебните помагала за безвъзмездно ползване от децата в подготвителна група и учениците от І до VІІ клас в държавните, общинските и частните детски градини и училища за учебната 2014/2015 г., утвърден със Заповед № РД 09- 68 от 16.01.2014 на министъра на образованието и науката;
- Списък на одобрените учебници, които ще се ползват в системата на народната просвета за учебната 2014/2015 г.,утвърден със Заповед № РД 09-122 от 29.01.2014 г. на министъра на образованието и науката;
- Наредба № 5 от 15.05.2003 г. за оценяване и одобряване на учебници и учебни помагала и ПМС № 104 от 10.05.2003 г. за приемане на Наредбата за учебниците и учебните помагала.
Твърди се, че поканените участници фигурират като издатели на учебници и учебни помагала в горепосочените заповеди. Допълва се, че в този смисъл се счита, че те притежават авторски и изключителни права за издаване и разпространение на учебниците и помагалата, като това им е признато от Министерството на образованието и науката (МОН). Отбелязва се също, че с Решение на Педагогическия съвет на СОУ “Найден Геров”, взето с Протокол № 7 от 14.03.2014 г., е направен избор на учебници и учебни помагала от Педагогическия съвет по предложение на учителите, които ще преподават в съответния клас, както и че са направени заявки към издателствата, които ще бъдат поканени в настоящата поръчка. В заключение се подчертава, че възложителят е поставил изискване към поканените участници да представят копие или извлечение от издателски или друг договор, удостоверяващ правото им на възпроизвеждане на учебниците, предмет на доставката.
В поле V.2.) на решението е посочено, че такава се изпраща до „Просвета – София“ АД (обособена позиция 1);  „Анубис – Булвест“ ООД (обособена позиция 2) и „Бит и техника“ ООД (обособена позиция 3). Това се потвърждава от приложените покани до трите дружества.
Доказателства в подкрепа на мотивите, изложени в решението, не са представени.
При преглед на Интернет страницата на МОН се установява, че цитираните в мотивите заповеди № РД 09-122/29.01.2014 г. и РД 09-296/ 27.02.2014 г. на министъра на образованието и науката са публични и свободно достъпни. Чрез същата Интернет страница е достъпна и Заповед РД 09-320/04.03.2014 г., с която е утвърден списък на одобрените учебни помагала. В списъците, утвърдени с тях, лицата, поканени за участие в настоящата процедура, фигурират като издатели на одобрени учебници/учебни помагала. Изключение прави дружеството “Анубис – Булвест” ООД, вместо което в списъците са посочени две дружества с близки имена - “Булвест – 2000” ООД и ИК “Анубис” ООД. В публикувания на страницата на МОН Списък с информация за издателствата, които ще разпространяват учебници/учебни помагала за учениците от I до VII клас за учебната 2014/2015 г., двете дружества – “Булвест – 2000” и ИК “Анубис” са вписани заедно, в т. 3.
 
Изводи
Учебниците и учебните помагала представляват обект на авторско право по смисъла на чл. 3, ал. 2, т. 3 от ЗАПСП. В съдържанието на авторското право като основно имуществено право се включва изключителното право на автора да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица (чл. 18, ал. 1 от ЗАПСП). Относно учебниците, използването е “възпроизвеждането” и “разпространението сред неограничен брой лица на оригинала или екземпляри от произведението” (чл. 18, ал. 2, т. 1 и 2 от ЗАПСП).
Съгласно § 1, ал. 3 от ДР на Закона за народната просвета (ЗНП), министърът на образованието и науката утвърждава списък на одобрените учебници, които ще се ползват в системата на народната просвета, но не повече от три учебника по един учебен предмет за всеки клас. Този списък съдържа наименованието на учебника, името на автора, издателя и годината на изданието (чл. 6, ал. 2 от Наредба № 5/15.05.2003 г. на МОН. Съгласно чл. 12, ал. 1, т. 3 от същата наредба, при кандидатстване в процедурата за одобряване на учебника задължително се представя копие или извлечение от издателски или друг договор, удостоверяващ правото на възпроизвеждане и разпространение. Това означава, че притежаването на визираните права се изследва в рамките на процедурата за одобряване на учебници, при която съответният учебник се включва в списъка, утвърден от министъра на образованието и науката. Изложеното дава основание за извод, че доставката на учебници и учебни помагала принципно може да се реализира на основание чл. 90, ал. 1, т. 3 от ЗОП.
В разглеждания случай, от изложените мотиви става ясно, че на 14.03.2014 г. е проведено заседание на Педагогическия съвет на СОУ „Найден Геров“, гр. Пловдив, на което е взето решение за избор на учебници и учебни помагала за ползване в училището през учебната 2014/2015. Протоколът от посоченото заседание обаче не е представен в АОП, поради което не може да се установи кои точно са избраните учебници и помагала. Доколкото в изпратените покани за участие не са изброени конкретните учебници и учебни помагала, остава неясно и дали всеки един от одобрените издатели е поканен в настоящото договаряне за тези учебници и учебни помагала, чието разпространение има право да извършва.
Предвид изложеното, прилагането на чл. 90, ал. 1, т. 3 от ЗОП може да се приеме за законосъобразно само, ако възложителят може да докаже, че поканените лица са издатели на учебниците и учебните помагала, за които са поканени. Възложителят следва да разполага и с доказателства, че учебниците и помагалата, чиято доставка възлага, са одобрени от министъра на образованието и науката за ползване през учебната 2014/2015 г., и че именно тези учебници и учебни помагала са били избрани от Педагогическия съвет на училището.
 
ЗАКЛЮЧЕНИЕ
Изборът на процедура може да се приеме за законосъобразен, при условие че възложителят разполага с надлежни доказателства

* Забележка:В съответствие с чл. 50, ал. 6 от ППЗОП становището на АОП не е задължително за възложителя, който съгласно закона носи отговорността за провеждане на процедурата. В случай че възложителят приеме за основателно негативното становище на АОП, той може да прекрати процедурата на основанията, посочени в закона. Ако възложителят счита, че разполага с неопровержими доказателства относно законосъобразността на избора на процедура, няма пречка тя да продължи независимо от становището на АОП.